02.01.2012

Snily


"Zawsze."
-Severus Snape do Albusa Dumbledore'a, 
"Harry Potter i Insygnia Śmierci";  rozdział 33 "Opowieść Księcia"; strona 704


Status
dawni przyjaciele; platoniczna miłość
Od
lata 60
Do
#2 Najgorsze wspomnienie S. Snape'a; maj 1975, a oficjalnie od Burzy Uczuć
Wątki poboczne
Jily (James i Lily), Lorian (Lily i Dorian).
Kanon
Tak
Owoce związku
(żarcik)


Istota:


Jest to romantyczno-platoniczna relacja pomiędzy Lily Evans a Severusem Snape'em. Przyjaźnili się oni w dzieciństwie, bo razem mieszkali w miejscowości Cokeworth pod Staines, a przez pierwsze pięć lat Hogwartu utrzymywali bliskie relacje. Wszystko zmieniło się, kiedy Severus po sumach z obrony przed czarną magią, sprowokowany przez Jamesa Pottera (późniejszego męża Lily), wyzwał ją najgorzej jak tylko mógł - czyli nazwał ją szlamą. Od tej pory drogi Severusa i Lily się rozeszły.
W opowiadaniu Lily nie jest świadoma tego, że Severus darzy ją romantycznym uczuciem, a sama postrzega go jedynie jako dawnego najlepszego przyjaciela, z którym obecnie nic ją nie łączy.

Historia:

PRZED AKCJĄ


Zarówno Lily, jak i Severus przyszli na świat w miejscowości Cokeworth (pod Staines) w Surrey. Chociaż nie można powiedzieć, że rodziny Snape'ów i Evansów żyły w bliskich stosunkach, to Eileen Snape i Ethan Evans nie byli sobie obcy; poznali się za czasów ich obopólnej znajomości z Lukrecją Prewett. Pomimo bliskiego sąsiedztwa i miłych wspomnień nie czuli potrzeby podtrzymywania kontaktów albo - co bardziej prawdopodobne - uniemożliwiał je Toby, ojciec Severusa.
Severus, rzecz jasna, odziedziczył po matce magiczne zdolności, Eileen opowiedziała mu również o Hogwarcie i magicznym świecie, starając się w ten sposób wynagrodzić mu konieczność mieszkania wśród mugoli, w mieście, gdzie brakowało mu rówieśników, nie wspominając już o czarodziejskich dzieciach. W przeciwieństwie do dosyć lubianych córek Evansów, Severus większą część dzieciństwa spędził w samotności - poddając się zadumie i obserwując swoje koleżanki i kolegów.
Szybko zauważył, że Lily Evans wyraźnie wyróżnia się na ich tle - podejrzewał, że podobnie jak on, posiada umiejętności magiczne, a poza tym spodobała mu się jej żywiołowość i energia, tak odmienne od jego własnych cech. Severus i Lily zostali bliskimi przyjaciółmi - chłopiec opowiadał jej o świecie magii i przekonywał, że oni oboje do niego należą.
W 1971 oboje otrzymali listy z Hogwartu. Liczyli na to, że trafią do tego samego domu - najlepiej, żeby był to Slytherin - a ich przyjaźń trwać będzie jeszcze wiele lat. I jedna, i druga nadzieja okazała się złudna.

HOGWART
Lily i Severus podczas swojej pierwszej przejażdżki Ekspresem Hogwart, trafili do przedziału z Jamesem Potterem i Syriuszem Blackiem. Chłopcy od razu zaczęli naśmiewać się ze Snape'a, bowiem chciał on znaleźć się w Slytherinie. Mimo że Lily stanęła po stronie Severusa - i robiła to jeszcze wiele razy - to właśnie tych dwoje chłopców przyczyniło się do rozbicia przyjaźni z dzieciństwa.
Pierwszym podziałem, jaki dokonał się pomiędzy nimi, była wspomniana już kwestia przydziału do domów - Lily razem z Syriuszem i Jamesem trafiła do Gryffindoru, z kolei Severus - do Slytherinu. Przez kilka pierwszych lat ich przyjaźń słabła tylko odrobinę w ciągu roku szkolnego, a zażyłość nadrabiano z nawiązką podczas ferii zimowych i wakacji. Lily przyjaźniła się blisko z Marleną McKinnon i Mary McDonald, a te dwie dziewczyny niejako wymuszały na niej towarzystwo Huncwotów, więc wkrótce również i oni stali się Lily dość bliscy - chociaż nie można powiedzieć, że od razu się polubili. Nie podobało się to Snape'owi. Również i Lily miała obiekcje co do towarzystwa, w jakim się obracał - a byli to przede wszystkim Malum Avery, Evan Rosier, Marcus Mulciber i Nigael Wilkes (obecni członkowie Łowców Śmierci). 
Różnice pomiędzy Lily i Severusem potęgowały się w ciągu kolejnych lat, ale definitywny koniec ich przyjaźni nastąpił dopiero pod koniec piątej klasy, kiedy to Severus - sprowokowany przez Jamesa - wyzwał Lily od szlam. Chociaż dziewczyna wybaczyła mu podobne ubliżenie, w tym momencie zdała sobie sprawę, że drogi jej i Severusa rozeszły się już dawno i nie ma sensu temu zaprzeczać.


I CZĘŚĆ


Świeżo po zakończeniu przyjaźni z Severusem (a także wielkiej kłótni z Mary), czuje się bardzo samotna. Obwinia Jamesa o wszystkie swoje niepowodzenia, zbliża się do Dorcas Meadowes, Emmy Titanic i Remusa Lupina. Severus, któremu nie zależy już na niczym, postanawia wstąpić w szeregi nielegalnego stowarzyszenia Łowców Śmierci, któremu przewodniczy Jo Prewett. Jo wyznacza Severusowi zadanie, które ma zadecydować o rozpatrzeniu jego członkostwa - musi włamać się do Pokoju Wspólnego Gryffindoru i pozostawić tam list.
Problem rozpoczyna się z chwilą, gdy Severus odkrywa, że list jest zaadresowany do Lily (Złudzenia i Konsekwencje). Bije się z myślami i próbuje odkryć zawartość wiadomości na różne sposoby. Ostatecznie nie przekazuje listu do swojej ex-przyjaciółki, bo korespondencja dostarcza się sama - jest to jeden z wynalazków Jo i Isaaka (Kolacja).
Severus poznaje Jo bliżej i zaczyna podejrzewać, że ma ona niecne zamiary względem Lily. Próbuje ostrzec przed tym Gryfonkę, jednak nie jest to takie łatwe, bo zaczyna nawiązywać ona bliższą znajomość z Jamesem Potterem - za pierwszą próbą rozmowy nawiązuje się pomiędzy nimi bójka (Burza Uczuć). Ostatecznie udaje mu się porozmawiać z Lily i przekazać jej swoje obawy. Deklaruje się, że będzie dla niej szpiegował Jo (Przepowiednia).
W dziewiątym rozdziale, tuż po tym, jak postanawia dać Jamesowi szansę na przyjaźń, Lily tańczy na przyjęciu Sughorna z Severusem i prosi go, żeby zostawił ją już w spokoju i przestał jeszcze bardziej komplikować jej życie (Zwykli Znajomi). 
Severus po kolejnym koszu postanawia zaangażować się jeszcze bardziej w sprawy Łowców, a także - rozpoczyna naukę oklumencji.

II CZĘŚĆ

Lily i James
Severus rozmawia - a raczej wrzeszczy - na Lily dopiero w rozdziale dwudziestym pierwszym, po tym jak widzi porozwieszane po całym Hogwarcie zdjęcia półnagiej jej i Jamesa.Wytrącony z równowagi, daje się sprowokować Syriuszowi Blackowi i podczas pełni przychodzi pod Wierzbę Bijącą. Te kanonowe wydarzenia - tak jak i rozmowa z Lily o Jamesie - w Insygniach nie zostały dokładnie okreslone w czasie, ale możemy przypuszczać, że miały miejsce na piątym roku - w opowiadaniu wszystko przesunięte jest rok później. Także i rozmowa z "Opowieści Księcia", gdzie Lily wyrzuca Severusowi kontakty z Averym, Mulciberem etc. a on jej zażyłe stosunki z Jamesem Potterem - ma to miejsce w Furii. Wcześniej mają miejsce dwie nieopisane rozmowy Snily: w Próbie Regulusa, kiedy ta przychodzi odwiedzić go w Skrzydle Szpitalnym i przed Zdradą, kiedy razem spędzają cały dzień - również w SS.

Spis scen:

#1 Ethan Evans mówi Lily, że w tym roku nie mogą zabrać się z Severusem do Londynu, refleksja zarówno Lily, jak i Severusa, dotycząca zakończenia ich przyjaźni (Złudzenia i Konsekwencje)
#2 Severus obserwuje Lily i Jamesa na trasmutacji (Kolacja)
#3 Severus chce porozmawiać z Lily, która źle interpretuje jego zamiary; James go uderza (Burza Uczuć)
#4 Rozmowa Severusa i Lily na temat Jo (Burza Uczuć)
#5 Severus obiecuje być informatorem Lily, co do osoby Jo (Przepowiednia)
#6 Lily i Severus - Klub Ślimaka, Lily porównuje go do Jamesa (Zwykli Znajomi); Severus zupełnie przechodzi na ciemną stronę mocy
***
#1 Severus i Lily podczas afery zdjęciowej (Przyjaciele i Wrogowie)
#2 Lily niepokoi się o Severusa po ataku Remusa (Przyjaciele i Wrogowie)
#3 Lily odiwedza Severusa w SS (Próba Regulusa)
#4 Lily i Severus razem leżą w SS (Zdrada)
#5 Rozmowa kanonowa Lily i Severusa o Jamesie (Furia)

Ciekawostki:


* jak powszechnie wiadomo, patronusy bardzo dużo mówią o czarodzieju, który go wyczarował. Jily mają dopasowane do siebie patronusy łania-jeleń, co oznacza, że są bratnimi duszami i że połączyła ich czysta miłość. Z kolei patronusem Severusa również jest łania, ale jest to na tyle niejednoznaczne, że nie wiemy, czy:
- to oznaka, że kocha Lily Evans Potter i nigdy nie przestanie;
- jest bratnią duszą i prawdziwą miłością Jamesa Pottera i - co za tym idzie - jest homoseksualistą, który pełni w związku rolę kobiety - łani;
- jest bratnią duszą i prawdzą miłością Harry'ego Pottera, którego patronusem również jest jeleń;
- to zbieg okoliczności, bo liczba gatunków zwierząt jest przecież też ograniczona.
* Eileen Prince, matka Severusa, była najlepszą przyjaciółką Lukrecji Prewett, która przyczyniła się do jej romansu z Ethanem Evansem. Severus i Jo przecież również się uwielbiają, a Severus, który w pierwszej części ostrzegł Lily przed Jo, niejako rozpoczął wspólną relację tych dwóch dziewcząt.

Kredyty:

Ellie Darcey Alden. Karen Gillan. Benedict Clarke. Aaron Johnson. Alec Hopkins.

3 komentarze:

 1. Jeszcze jest taka możliwość, że Snape jest szalonym transseksualistą i tylko udaje, że zakochał się w Lily, a tak naprawdę jego miłością jest James :))). No i pełni rolę kobiety, bo patronusa, dorobieniem czegoś, się nie zmyli ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja teoria jest najbardziej prawdopodobna. Kurde. Jesteś lepsza ;c.
   -A :*

   Usuń
  2. Nie no, nie przesadzajmy.
   Pod tą burzą jego tłustych kłaków może się nawet kryć Voldzio, więc no.
   Ale dziękuję za to, że mnie doceniłaś ;*.

   Usuń

Autorka jest głodomorkiem, a akurat nie ma Danio w pobliżu. Chcesz ją dokarmić? Napisz komentarz! Wystarczy zwykłe: "przeczytałem" z anonima, a ona już ma dzienne zapotrzebowanie Witaminy K(omentarz).

Obserwatorzy

Layout by Yassmine